środa, 26 września 2012

Praca magisterska o firmie Lumed


Badana firma zajmuje się działalnością na rynku przedmiotów służby zdrowia, obejmuje on następujące rodzaje działalności:

1.      Usługową, dotyczącą napraw i konserwacji sprzętu medycznego i laboratoryjnego.

2.      Produkcyjną, dotyczącą głównie produkcji aparatów i urządzeń stosowanych w służbie zdrowia oraz laboratoriach przemysłowych.

3.      Handlową, w zakresie sprzedaży aparatów, zespołów, części zamiennych do aparatów i urządzeń, a także materiałów eksploatacyjnych dla służby zdrowia.

W roku 1997 zakres rzeczowej działalności spółki zmienił się, obejmuje on:

1.      Handel w zakresie sprzedaży aparatów, zespołów urządzeń, sprzętu, części zamiennych, materiałów eksploatacyjnych, źródeł światła oraz innych materiałów.

2.      Usługi obejmujące serwis, naprawę i konserwację sprzętu medycznego oraz labora-toryjnego.

3.      Produkcję aparatów stosowanych w służbie zdrowia.

W badanej firmie powstają więc przychody ze:

-          sprzedaży produkcji,

-          sprzedaży usług,

-          sprzedaży towarów,

-          sprzedaży materiałów.

Kształtowanie się tych przychodów w latach 1995-1999 ukazuje prezentowana wcześniej tabela nr 6.

Głównym źródłem przychodów w 1998 roku, podobnie jak we wszystkich poprzednich latach jest sprzedaż towarów. Udział sprzedaży towarów wzrósł w porównaniu do 1995 roku o 1,7%. Drugim źródłem przychodów jest sprzedaż usług. Wartość przychodu z tego tytułu wzrosła o 9,3% w porównaniu do okresu podstawowego. O wiele niższy przychód osiągnięto ze sprzedaży materiałów, wynosi on tylko 14,7%, czyli jest niższy o 17,5% niż w roku bazowym. Spadł również przychód ze sprzedaży produkcji z 4,6% do 0,3%. Na podstawie danych z tabeli 6 zauważa się wzrost udziału i wartości pozostałych przychodów operacyjnych. Jest to zjawisko występujące tylko w jednym roku i ma związek z otrzymaniem środków z towarzystwa ubezpieczeniowego na pokrycie wydatków z tytułu naprawy środka trwałego. W 199 roku wartość przychodów w porównaniu do okresu bazowego wzrasta o 683,501,60zł, lecz nie osiąga poziomu z 1997 roku, gdzie wartość ze sprzedaży wynosi 1.323.791,25zł. Również w tym okresie wartość przychodów kształtowana jest prze przychody ze sprzedaży towarów. Pomimo utrzymującej się dominującej pozycji w strukturze zauważa się, że w analizowanym okresie udział ten jest niższy w okresie bazowym o 4,8%. Następną pozycją wpływającą na poziom przychodów, podobnie jak na przestrzeni badanego okresu jest przychód ze sprzedaży usług. W strukturze jest on wyższy niż w roku podstawowym o 5,6%. Przychód ze sprzedaży produkcji i materiałów niestety spadł w porównaniu do okresu bazowego. Sprzedaż produkcji wynosi w tym roku tylko 0,10%, podczas gdy w roku 1995 – 4,5%. Natomiast sprzedaż materiałów jest niższa w tym roku aż o 18,2%. Na podstawie danych zawartych w tabeli nr 6 zauważa się, że w roku 1999 wzrasta strukturalny udział przychodów finansowych do 2,9%, podczas, gdy na przestrzeni okresu 1995-1998 kształtował się na poziomie 0,1%. Ten bardzo wysoki wzrost spowodowany był zaksięgowaniem na dzień bilansowy odsetek od należności wykupionych z państwowych jednostek służby zdrowia przez budżet centralny w ramach restrukturyzacji służby zdrowia od 1 stycznia 1999 roku. Odsetki wpłynęły na konto dopiero w 2000 roku jednakże, aby zachować zasadę memoriałową zaksięgowane zostały w księgach badanego okresu sprawozdawczego.

Sprzedaż jest najważniejszym aspektem działalności każdej jednostki gospodarczej. Jest podstawowym źródłem pokrycia kosztów generowanych przez przedsiębiorstwo. Od wielkości przychodów oraz związanych z nimi wpływów zależy sytuacja ekonomiczno-finansowa firmy: jej zdolność do samofinansowania i rozwoju. Bez sprzedaży firma nie mogłaby odzyskać równowartości zużytych czynników produkcji i innych wydatków poniesionych w związku z prowadzoną działalnością. Rozmiary sprzedaży świadczą o pozycji jednostki gospodarczej n rynku i zainteresowaniu klientów, którzy są niezwykle ważni dla każdej firmy.

W spółce Lumed zauważa się wysoką dynamikę wzrostu przychodów ze sprzedaży działalności podstawowej w porównaniu do okresu bazowego. Analizowany okres podzielony jest na dwa podokresy: 1995-1997, gdy spółka osiąga najwyższą dynamikę przyrostu przychodów z działalności podstawowej i drugi okres obejmujący lata 1998-1999, w którym nastąpił spadek w stosunku do 1997 roku. Analogiczne tendencje występujące w poszczególnych rodzajach działalności spółki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz