Płynność

Płynność finansowa to ciągły ruch pieniądza i innych środków obrotowych oraz kapitałów mających wartość pieniężną na rynku. Jest to również zdolność do szybkiego obrotu środków pieniężnych oraz szybkość i pewność, z jaką aktywa obrotowe mogą być zamienione na pieniądz w krótkim czasie. Podstawową cechą płynności finansowej jest łatwość przekształcenia posiadanych zapasów, należności i roszczeń oraz papierów wartościowych krótkoterminowych w pieniądz obrotowy.

Płynność finansowa zależy od struktury i realności rynkowej majątku i kapitałów, od przedsiębiorczości właściciela firmy, od pozycji na rynku, od metod zarządzania, koniunktury w gospodarce. Kształtują ją również wewnętrzne przepływy środków pieniężnych między trzema sferami działalności: gospodarczą, inwestycyjną i finansową.[1]

Jednym z podstawowych czynników wpływających na płynność jest niewątpliwie zysk. Odzwierciedla on dynamikę rozwoju firmy i stanowi najważniejszą podstawę pomiaru i oceny efektywności gospodarowania-rentowności. Często rentowność i płynność nie występują równolegle. Stałe dążenie do zwiększenia rentowności musi być realizowane w ramach zabezpieczenia rentowności.



[1] W. Sasin, Analiza płynności finansowej firmy, Łódź 1999, s. 7.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz