czwartek, 23 lipca 2020

Wskaźnik MACD


Wskaźnik Moving Average Convergence Divergence stworzony został przez Geralda Appla, analityka finansowego z USA. Wskaźnik ten opiera się na zbieżności     i rozbieżności średnich ruchomych. Jest przedstawiony w formie dwóch linii. Jednej ciągłej, zwanej linią MACD i drugiej przerywanej, linii sygnału. Linia MACD jest zbudowana z dwóch średnich ruchomych wykładniczych EMA, wyliczanych z cen zamknięcia z 9, 12 lub 26 ostatnich sesji.
Średnia EMA jest specyficznym narzędziem służącym do analizy bieżącej kondycji rynku. Jest bardzo czuła na najświeższe dane i opiera się głównie na nich. Jej wykreślenie daje pełen obraz tego co działo się na parkiecie podczas ostatniej sesji giełdowej i jakie nastroje rządziły tłumem graczy. Ponadto jest pomocna w przeprowadzaniu transakcji zgodnie z kierunkiem trendu. Jej nachylenie pokazuje    w jakim kierunku podąża rynek i jaka jest jego siła i zasięg oddziaływania.
Kiedy EMA zwyżkuje jest to informacja, że rozpoczyna się nowy trend wzrostowy. Jeżeli zwyżka następuje już w pełni ukształtowanym trendzie to istnieje szansa na jego dalszą kontynuację. Zwyżka EMA daje również sygnał, że można bezpiecznie "wchodzić" na giełdę, a zysk jest obarczony stosunkowo niskim ryzykiem. Kiedy natomiast średnia EMA zniżkuje jest to oznaką, że na rynku następuje trend spadkowy lub obecny trend wyczerpał się. Ryzyko inwestycyjne jest wtedy o wiele większe, a szanse na zyski są o wiele mniejsze.
Gdy EMA tworzy linię prostą lub w nieznaczny sposób faluje oznacza to, że rynek najprawdopodobniej znajduje się w formacji horyzontalnej. Należy wtedy przeprowadzić dokładną analizę rynku w powiązaniu z innymi wskaźnikami analizy technicznej. Decyzje inwestycyjne należy podejmować rozważnie, można przeczekać niepewny okres i wejść na rynek, gdy EMA zacznie generować sygnały rozpoczynające nowy trend wzrostowy.
Sposób obliczania wskaźnika MACD:

MACD = EMA(1) - EMA(2)
(1)

EMA (1) – pierwsza wykładnicza średnia krocząca (standardowo 12 dni)
EMA (2) – druga wykładnicza średnia krocząca (standardowo 26 dni)

Wykres wskaźnika Moving Average Convergence Divergence

Wykres 1. Wskaźnik MACD – notowania spółki Exbud S. A.


MACD jest wskaźnikiem giełdowym, który jako jeden z niewielu daje wiele wiarygodnych sygnałów kupna i sprzedaży. Jego działanie opiera się na następujących zasadach:
-          gdy szybka linia wskaźnika (linia ciągła) przecina od góry wolną linię MACD (linię przerywaną), daje sygnał do sprzedaży, a obecny trend może ulec odwróceniu. Przecięcie tych linii może świadczyć również, że rynek jest prawdopodobnie mocno wykupiony i w najbliższym okresie są możliwe spadki kursu akcji,
-          kiedy szybka linia MACD (linia ciągła) przecina od dołu wolną linię wskaźnika (linia przerywana) pojawia się sygnał do kupna akcji i zapowiada początek nowego trendu wzrostowego. Istnieje również prawdopodobieństwo, że wygenerowany z wyprzedzeniem przez wskaźnik trend utrzyma się.

Momenty kupna i sprzedaży sygnalizowane przez wskaźnik MACD są często sygnałami spóźnionymi i nadają się raczej do inwestycji długoterminowych. Istnieje jednak szkoła podejmowania decyzji już po zmianie kierunku trendu wskaźnika. Opiera się ona na założeniu, że po zakończeniu spadku i rozpoczęciu wzrostu MACD w krótkim czasie przetnie SIGNAL od dołu, analogicznie dla przejścia z okresu wzrostu do spadku - nastąpi przecięcie od góry. Podejście takie jest jednak obarczone sporym ryzykiem, poza tym istnieje zależność, że jeżeli MACD rośnie wraz z rosnącym trendem to ów trend jest prawdziwy, gdy dzieje się odwrotnie można pokusić się o stwierdzenie, że trend stoi pod znakiem zapytania i możliwe jest w najbliższym czasie jego odwrócenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz