poniedziałek, 12 października 2020

Zakończenie pracy magisterskiej


Celem mojej pracy była próba pokazanie przydatności analizy finansowej dla oceny kształtowania sytuacji finansowej wybranego przedsiębiorstwa w 3 – letnim okresie jego działalności.
W pracy starałam się przybliżyć problem analizy finansowej. Dokonałam również próby analizy empirycznej na przykładzie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego  „Mińsk Mazowiecki” S.A. Wykorzystałam do tego celu głownie analizę porównawczą oraz wskaźnikową, które w tym przypadku wydały mi się najbardziej adekwatnymi metodami analizowania.
Za pomocą analizy porównawczej można zaobserwować zmienność  kosztów i przychodów oraz szacunkowo określić ich wielkość w najbliższej przyszłości i planować bieżące wydatki.
W roku 2000 koszty ogółem wzrosły w stosunku do roku 1998, o 17,5% co wynika z:
1)   większej produkcji,
2)   kosztów operacji finansowych związanych z windykacją należności,
3)   kar umownych w pozostałych kosztach operacyjnych.
W roku 2000 przychody ogółem  ZNTK „Mińsk Mazowiecki” S.A wzrosły o 25,3%  w stosunku do roku 1998 . Przyrost  ten  był związany z:
1)   wydzieleniem spółek córek i realizacją dla nich zaopatrzenia materiałowego,
2)   większym zaangażowaniem w poszukiwanie nowych zleceń,
3)   poprawą imege spółek córek w rezultacie wyższej jakości i solidności zleconych prac.
Na istotną uwagę zasługują przychody sfery finansowej, które wpłynęły na przyrost przychodów ogółem. Powstały one głównie z tytułu:
1)   rozwiązania rezerw na odsetki od należności,
2)   odsetek od nieterminowej płatności należności,
Pomimo bardzo trudnych w ostatnich latach zewnętrznych warunków działalności, szczególnie w branży kolejowej, Spółka z roku na rok osiąga coraz mniejszą stratę, co wskazuje na znaczną poprawę sytuacji finansowej ZNTK „Mińsk Mazowiecki” S.A.. Sytuację te obrazuje rysunek 21 :
Rysunek 21
ŹRÓDŁO: opracowanie własne na podstawie danych przedsiębiorstwa ZNTK „Mińsk Mazowiecki” S.A   

Niestety działalność Spółki nadal jest nierentowna, a zastosowany program oszczędnościowy, na który złożyła się między innymi restrukturyzacja zatrudnienia, nie jest na razie wystarczający do osiągnięcia zysku na działalności operacyjnej. 
Ponadto stale rosnący udział kapitałów obcych w finansowaniu działalności spółki niesie ze sobą duże ryzyko finansowe.
Jak widać rola analizy finansowej dla oceny kształtowania sytuacji finansowej przedsiębiorstwa w okresie 3 lat jest bardzo znacząca. Bowiem informacje w niej zawarte przedstawiają sytuację finansową firmy i pozwalają  na podjecie odpowiednich kroków, aby ją poprawić lub utrzymać na odpowiednio dobrym poziomie. Analiza pozwala także na szybkie wykrycie zbliżającego się zagrożenia i podjęcie odpowiednich działań by mu zapobiec.