środa, 9 września 2020

Wskaźnik Commodity Channel Index


Commodity Channel Index został opracowany przez Donalda R. Lamberta. Jest to system czasowy, który najlepsze zastosowanie znajduje na rynku towarowym, charakteryzującym się cyklicznością lub sezonowością. Wskaźnik CCI nie określa długości cykli, jest natomiast stworzony po to, aby określić kiedy takie cykle się rozpoczynają i kiedy kończą. Chociaż Commodity Channel Index pierwotnie został zaprojektowany do stosowania na rynku towarowym, to z powodzeniem może być stosowany do analizowania rynku giełdowego. Interpretuje się go również jako wskaźnik mierzący odchylenie papieru od jego statystycznej średniej wartości.[1]

Wykres wskaźnika Commodity Channel Index

Wykres 4. Wskaźnik CCI – notowania spółki Exbud S. A

Wskaźnik CCI jest najczęściej używany do wyznaczania sygnałów kupna. Sygnał kupna zostaje wygenerowany gdy wskaźnik po ustanowieniu minimum przebija w górę linię Signal.
Analizując wykres wskaźnika CCI inwestor giełdowy może uzyskać informacje jaki moment jest najbardziej optymalny do sprzedaży lub kupna akcji badanej spółki, określa także kiedy należy czekać. Cechą charakterystyczną CCI jest to, że najczęściej generuje on sygnały kupna wcześniej niż inne wskaźniki.
Kiedy wartość wskaźnika Commodity Channel Index kształtuje się na poziomie ponad +100% oznacza to, że rynek jest wykupiony i jest to najlepszy moment, w którym można kupować akcję. Kiedy natomiast wartość wskaźnika plasuje się na poziomie poniżej –100% jest to wówczas sygnał do sprzedaży akcji badanej spółki, gdyż rynek jest wysprzedany. CCI określa również kiedy inwestor powinien czekać, czyli nie sprzedawać, ale także nie kupować. Jest to okres, w którym wskaźnik wzrasta powyżej –100%.


[1] J. J. Murphy, Analiza techniczna rynków finansowych, Warszawa 1999, s. 207